دکتر دیانا حسینی

متخصص زنان و زایمان و نازایی

فوق تخصص جراحی سرطان های زنان

مسترکورس جراحی زیبایی زنان از آکادمی جراحی آمریکا

دکتر دیانا حسینی

متخصص زنان و زایمان و نازایی

فوق تخصص جراحی سرطان های زنان

مسترکورس جراحی زیبایی زنان از آکادمی جراحی آمریکا

نوشته های بلاگ

بیماریهای مرتبط با HPV ( زگیل تناسلی ) در مردان | دکتر زگیل تناسلی مشهد

4.6
(16)

ویروس زگیل تناسلی یا همان HPV برای بیماری زایی به جنسیت فرد توجهی ندارد. یعنی ویروس زگیل تناسلی هم به مردان و هم به زنان منتقل میشود و آنها را بیمار میکند. در مردان هم همانند زنان بیماری هایی در ارتباط با زگیل تناسلی و HPV وجود دارد که در ادامه همراه با دکتر دیانا حسینی بهترین دکتر برای درمان زگیل تناسلی در مشهد آنها را برای شما بررسی خواهیم کرد. در این مقاله هم میتوانید بیماری های مرتبط با زگیل تناسلی که در مردان و زنان مشترک هستند را مطالعه کنید.

ارتباط HPV و سرطان آلت تناسلی در مردان :

سرطان آلت تناسلی در سطح جهان ناشایع است، اگرچه در برخی از مناطق آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا، تا 10 درصد از سرطان های مردانه را تشکیل می دهد . برخلاف سرطان دهانه رحم، همه سرطان های دستگاه تناسلی خارجی با عفونت HPV مرتبط نیستند.

انواع 16 و 18 وروس HPV باعث تقریباً 35 تا 40 درصد از سرطان های آلت تناسلی هستند و 70 تا 80 درصد از سرطان های آلت تناسلی با HPV مثبت همراه میشوند .

در مطالعات این نکته مشخص شده است که عموما سرطان‌های آلت تناسلی مرتبط با HPV در سنین پایین‌تر رخ می‌دهند.

در یک بررسی سیستماتیک از مقالات منتشر شده از سال 1990 تا 2006، شیوع HPV در مردان بین 1 تا 73 درصد بود . این طیف گسترده از شیوع به ترکیبی از عوامل، از جمله مکان های نمونه برداری شده، تعداد نمونه های پردازش شده، و روش های تشخیص استفاده شده نسبت داده شد.

نتیجه ثابتی که تقریبا در میان تمام گروه های مورد مطالعه مشاهده شد این است که بین افزایش فعالیت جنسی و ابتلا به ژنوتیپ های پرخطر HPV ارتباط وجود دارد. یعنی هرچه فعالیت جنسی بیشتر باشد احتمال ابتلا به سویه های پرخطر HPV هم بیشتر است.

در میان مردان در ایالات متحده، بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده از شرکت‌کنندگان در NHANES در سال‌های 2013 تا 2014، که در میان شرکت‌ کنندگان مرد انجام شد، شیوع عفونت HPV تناسلی 45 درصد برای همه انواع تخمین زده شد.

عوامل مرتبط با عفونت شایع HPV در مردان عبارتند از عفونت HIV (ارتباط بین ایدز و زگیل تناسلی را اینجا بخوانید) ، رفتار جنسی فعلی و گذشته، تعداد شرکای جنسی، عدم استفاده از کاندوم (ارتباط بین کاندوم و زگیل تناسلی را اینجا بخوانید)، عفونت مقاربتی قبلی، نژاد، قومیت و وضعیت ختنه .

برخی مطالعات نشان داده است که مردان ختنه نشده در مقایسه با مردان ختنه شده، به احتمال کمتری موفق به پاکسازی HPV از بدن خود میشوند.

ارتباط HPV و همجنسگرایی در مردان :

میزان عفونت آنوژنیتال HPV در بین مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند زیاد است ،از جمله در بین همجنسگراهای نوجوان و جوان زیر 30 سال .

در یک متاآنالیز که شامل 53 مطالعه مشاهده‌ای بود، میزان شیوع عفونت مقعدی با نوع HPV کم خطر 64 درصد و احتمال بیماری با نوع پرخطر 37 درصد گزارش شده بود.

داده‌های دموگرافیک و اطلاعات مربوط به اعمال جنسی جمع‌آوری شد و نمونه‌هایی از کانال مقعدی برای وجود عفونت HPV توسط واکنش زنجیره‌ای پلیمراز مورد آزمایش قرار گرفتند.

به طور خلاصه یافته های زیر مورد بدست آمد :

 • شیوع کلی عفونت HPV مقعدی 57 درصد بود
 • شیوع در گروه های سنی متفاوت نبود
 • شایع ترین نوع HPV 16 بود که یک نوع پرخطر برای سرطان مقعد است

مطالعه دیگری که شیوع اولیه عفونت های HPV آلت تناسلی، کیسه بیضه، پرینه و داخل مقعدی را در بین 602 مرد همجنسگرا ارزیابی کرد ه بود ، نشان میداد که عفونت مقعدی شایع ترین محل درگیری در این افراد است (42 درصد) .

در میان مردان مبتلا به HIV، شیوع عفونت HPV مقعدی حتی بیشتر از این میزان هم به نظر میرسد.

شیوع HPV در مردان دگرجنس گرا :

عفونت دستگاه تناسلی به HPV در میان مردان دگرجنس گرا هم شایع است.

یافته های چندین مطالعه، از جمله مطالعه ویروس پاپیلومای انسانی در مردان دگرجنسگرا نشان میدهد که در گروه بزرگی از مردان از ایالات متحده، مکزیک، و برزیل:

 • در بین 3326 مرد دگرجنسگرا، شیوع HPV تناسلی از هر نوع، 53 درصد بود .
 • تقریباً یک سوم از شرکت کنندگان در مطالعه به انواع انکوژن یا سرطان زای HPV آلوده اند .
 • عوامل مرتبط با عفونت انکوژن یا سرطان زای HPV شامل سیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل و تعداد بیشتری از شرکای جنسی زن بود، در حالی که استفاده از کاندوم باعث کاهش احتمال عفونت به HPV شده بود.
 • میانگین کلی زمان پاکسازی عفونت HPV تقریبا 7.5 ماه بود، اگرچه برای HPV نوع 16 تا یک سال طول میکشید.

ارتباط HPV و ختنه در مردان :

یک متاآنالیز گه شامل 23 مطالعه برای ارزیابی ارتباط بین ختنه و HPV بود نشان میداد که احتمال ابتلا به عفونت HPV دستگاه تناسلی در مردان ختنه شده کمتر از مردان ختنه نشده است.

البته شواهد ضعیفی وجود دارد که ختنه با کاهش بروز HPV یا افزایش پاکسازی HPV از بدن ارتباط داشته باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز: 4.6 / 5. شمارش آرا: 16

No votes so far! Be the first to rate this post.

52 / 100
نوشته های مرتبط
1 دیدگاه
 • آواتار مهسا
  مهسا 7:52 ق.ظ می 25, 2023 پاسخ

  دکتر دیانا حسینی خیلی خوب و عالی هستند

یک دیدگاه بنویسید