دکتر دیانا حسینی

متخصص زنان و زایمان و نازایی

فوق تخصص جراحی سرطان های زنان

مسترکورس جراحی زیبایی زنان از آکادمی جراحی آمریکا

دکتر دیانا حسینی

متخصص زنان و زایمان و نازایی

فوق تخصص جراحی سرطان های زنان

مسترکورس جراحی زیبایی زنان از آکادمی جراحی آمریکا

نوشته های بلاگ

زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم | بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد

زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم | بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد
4.9
(25)

بعضی از انواع ویروس های زگیل تناسلی توانایی این را دارند که در دراز مدت شما را به سرطان دهانه رحم مبتلا کنند. اهمیت این موضوع آنجا بیشتر میشود که اگر در مراحل ابتدایی نسبت به درمان این مشکل اقدام کنیم میتوانیم احتمال سرطانی شدن این ضایعات را کاهش دهیم . بررسی سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی در مشهد و زیر نظر دکتر دیانا حسینی فوق تخصص جراحی سرطان های زنان قابل انجام است. در ادامه توضیحات کاملی را در خصوص علائم و آزمایشات مربوط به سرطان دهانه رحم را در با شما در میان خواهیم گذاشت .

ارتباط بین زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم
زگیل تناسلی و ویروس HPV و سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد

بررسی سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد

دهانه رحم قسمت پایینی رحم است، جایی که به واژن میرسد. سرطان دهانه رحم زمانی اتفاق میافتد که سلول‌های طبیعی در دهانه رحم به سلول‌ های غیرطبیعی تبدیل میشوند و خارج از کنترل رشد میکنند. اکثر افرادی که سرطان دهانه رحم آنها در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان میشود، عملکرد بسیار خوبی دارند.

علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

علائم کامل سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد دکتر دیانا حسینی
علائم کامل سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد دکتر دیانا حسینی

سرطان دهانه رحم ممکن است در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نکند. هنگامی که علائم ایجاد میکند، میتواند باعث خونریزی واژینال شود که به این شکل رخ می دهد :

 • در فاصله بین سیکل های قاعدگی (یعنی خونریزی زمانی اتفاق میافتد که شما پریود نیستید )
 • بعد از رابطه جنسی
 • بعد از یائسگی

این علائم همچنین میتواند ناشی از بیماری هایی باشد که سرطانی نیستند و ربطی هم به سرطان دهانه رحم ندارند. اما اگر در این مواقع خونریزی واژینال دارید برای بررسی سرطان دهانه رحم به بهترین کلینیک زگیل تناسلی در مشهد مراجعه کنید. ما در بخش دیگری از مقالات دکتر دیانا حسینی در خصوص بیماری های شایع ناشی از زگیل تناسلی در زنان صحبت کرده ایم.

آیا آزمایشی برای سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

تست پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده میشود
کلینیک فوق تخصصی دکتر دیانا حسینی برای انجام پاپ اسمیر در مشهد

بلی . تست پاپ (که به آن “پاپ اسمیر” نیز گفته می شود) برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده میشود. دکتر دیانا حسینی در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد گاهی اوقات آزمایشی برای ویروسی به نام “ویروس پاپیلومای انسانی” (HPV) نیز برای شما درخواست میدهند.به این دلیل که HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در افراد افزایش میدهد. برای این آزمایش‌ها، دکتر دیانا حسینی با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم داخل واژن را بررسی میکند.

سپس از یک برس کوچک برای جمع آوری مایعات از دهانه رحم استفاده میکنند. برای آزمایش پاپ، آزمایشگاه مایع را زیر میکروسکوپ بررسی میکند تا ببیند آیا سلول ها غیرطبیعی هستند یا خیر.برای آزمایش HPV، مایع در آزمایشگاه برای بررسی وجود ویروس آزمایش میشود. بسته به سن شما و هر آزمایشی که در گذشته انجام داده اید، دکتر دیانا حسینی ممکن است فقط یک آزمایش پاپ، فقط یک آزمایش HPV یا هر دو را انجام دهد.

اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، دکتر دیانا حسینی آزمایشی به نام بیوپسی را برای شما پیگیری میکند. در طول بیوپسی، پزشک یک تکه کوچک از بافت غیر طبیعی دهانه رحم را برمیدارد. برای دیدن بهتر دهانه رحم در طول بیوپسی، در کلینیک درمان زگیل تناسلی در مشهد از یک عدسی بزرگ‌نمایی به نام «کولپوسکوپ» استفاده میشود. ( برای آشنایی کامل با کلینیک کلپوسکوپی در مشهد اینجا را بخوانید )

در آزمایش شما گاهی اوقات سلول هایی در دهانه رحم دیده میشود که سرطانی نیستند، اما غیرطبیعی هستند و شانس زیادی برای تبدیل شدن به سرطان دارند. اگر این سلول های “پیش سرطانی” را دارید، دکتر دیانا حسینی ممکن است آنها را حذف کند تا از تبدیل سلول های “پیش سرطانی” به سرطان جلوگیری کند. همچنین ممکن است نیاز باشد که شما در فواصل زمانی مشخص برای آزمایشات منظم سول های پیش سرطانی و بررسی سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد مراجعه کنید تا مشخص شود این سلول ها به سمت سرطانی شدن پیش رفته اند یا نه.

مرحله بندی سرطان دهانه رحم چیست؟

مرحله بندی سرطان رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی در مشهد
مرحله بندی سرطان رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی در مشهد

با مرحله بندی سرطان میتوان متوجه شد که سرطان تا چه اندازه گسترش یافته است. درمان مناسب برای شما بستگی زیادی به مرحله سرطان، سن شما و سایر مشکلات سلامتی دارد. همچنین انتخاب این که چه درمانی برای شما انجام شود به این که شما میخواهید در آینده باردار شوید یا خیر هم بستگی دارد.

سرطان دهانه رحم چگونه درمان می شود؟

نحوه و چگونگی درمان سرطان دهانه رحم
درمان سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس زگیل تناسلی در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد

سرطان دهانه رحم به روش های مختلفی قابل درمان است که شامل :

 • جراحی :

برخی از موارد سرطان دهانه رحم با جراحی برای برداشتن سرطان درمان میشوند. انواع مختلف جراحی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • برداشتن دهانه رحم، رحم و قسمت فوقانی واژن : به این عمل “هیسترکتومی رادیکال” میگویند.
 • برداشتن تمام یا قسمتی از دهانه رحم بدون حذف کامل رحم : این نوع جراحی فقط در شرایط خاص انجام میشود.
 • پرتودرمانی :

 • پرتودرمانی سلول های سرطانی را از بین میبرد.
 • شیمی درمانی :

 • شیمی درمانی اصطلاح پزشکی برای داروهایی است که سلول های سرطانی را میکشند یا رشد آنها را متوقف میکنند. افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم معمولاً همزمان با پرتودرمانی، شیمی درمانی هم میشوند.

بارداری در شرایط سرطان دهانه رحم چگونه است ؟

اگر میخواهید روزی بچه دار شوید، قبل از شروع درمان با دکتر دیانا حسینی صحبت کنید. بسته به نوع درمانی که دارید، ممکن است پس از درمان سرطان دهانه رحم، باردار شوید. اگر میخواهید باردار شوید، پزشک معمولاً از شما میخواهد که 6 تا 12 ماه پس از اتمام درمان صبر کنید . این به این دلیل است که بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد. اگر هیسترکتومی یا انواع خاصی از پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام دهید، امکان باردار شدن بعد از آن وجود نخواهد داشت.

پس از درمان سرطان دهانه رحم چه کاری باید انجام دهم ؟

پس از درمان، هر چند وقت یکبار با مراجعه به دکتر دیانا حسینی در بهترین کلینیک زگیل تناسلی در مشهد معاینه میشوید تا ببینید آیا سرطان عود می کند یا خیر. تست های پیگیری میتواند شامل معاینه و تست پاپ باشد. گاهی ممکن است از اشعه ایکس و سایر مطالعات تصویربرداری هم استفاده شود.

اگر سرطان دهانه رحم عود کند یا گسترش یابد چه اتفاقی میافتد ؟

اگر سرطان عود کند یا گسترش یابد، ممکن است جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی بیشتری داشته باشید. به همین دلیل مهم است که پس از انجام مراحل درمانی اولیه برای بررسی مداوم به شکل منظم مراجعه کنید.

آیا سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است؟

پیشگیری از سرطان دهانه رحم
پیشگیری از سرطان دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد

در بسیاری از موارد، بله. تقریباً تمام سرطان های دهانه رحم توسط ویروسی به نام HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ایجاد میشود که از طریق تماس پوست به پوست و رابطه جنسی منتقل میشود. واکسن هایی که از ابتلای افراد به HPV جلوگیری میکند اکنون در دسترس هستند. از دکتر دیانا حسینی بپرسید که آیا واکسن HPV  برای شما مناسب است یا خیر و چه زمانی باید واکسن HPV بزنید. این واکسن هم برای آقایان و هم برای خانم ها قابل استفاده است.

بهترین حالت این است که قبل از شروع رابطه جنسی واکسن بزنید، اما اگر قبلاً رابطه جنسی داشته اید نیز واکسن بازهم میتواند برای شما کمک کننده باشد. همچنین، درمان سلول های پیش سرطانی میتواند از تبدیل شدن آنها به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

جمع بندی نکات پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد

رعایت تمام دستورالعمل های دکتر دیانا حسینی برای بررسی سرطان دهانه رحم در بهترین کلینیک زگیل تناسلی مشهد در مورد ویزیت ها و آزمایش ها بسیار مهم است. همچنین مهم است که در مورد عوارض جانبی یا مشکلاتی که در طول درمان دارید با ایشان صحبت کنید. درمان سرطان دهانه رحم شامل انتخاب های زیادی است، مانند نوع جراحی که باید انجام شود. احساس خود را در مورد درمان با دکتر دیانا حسین در میان بگذارید.

هر زمان که به شما درمانی برای سرطان دهانه رحم پیشنهاد شد، بپرسید:

 • مزایای این درمان چیست؟
 • آیا احتمال دارد به من کمک کند بیشتر زندگی کنم؟
 • آیا علائم را کاهش میدهد یا از آن جلوگیری میکند؟
 • معایب این درمان چیست؟
 • آیا گزینه های دیگری به جز این درمان وجود دارد؟
 • اگر این درمان را نداشته باشم چه اتفاقی میافتد؟

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز: 4.9 / 5. شمارش آرا: 25

No votes so far! Be the first to rate this post.

79 / 100
برچسب:
نوشته های مرتبط
2 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید