دکتر دیانا حسینی

متخصص زنان و زایمان و نازایی

فوق تخصص جراحی سرطان های زنان

مسترکورس جراحی زیبایی زنان از آکادمی جراحی آمریکا

دکتر دیانا حسینی

متخصص زنان و زایمان و نازایی

فوق تخصص جراحی سرطان های زنان

مسترکورس جراحی زیبایی زنان از آکادمی جراحی آمریکا

نوشته های بلاگ

بهترین پزشک زگیل تناسلی زنان مشهد | بیماریهای مرتبط با HPV ( زگیل تناسلی ) در زنان

4.8
(25)

زگیل تناسلی که از ویروس HPV ایجاد میشود شایع ترین بیماری های مقاربتی در جهان است. با توجه به انتقال سریع این بیماری از راه رابطه جنسی در بین بانوان هم این بیماری شیوع فراوانی دارد. مبتلا شدن به ویروس HPV علاوه بر این که باعث ایجاد بیماری زگیل تناسلی میشود ممکن است با بیماری های دیگری هم ارتباط داشته باشد. در این مقاله همراه با دکتر دیانا حسینی بهترین پزشک زگیل تناسلی زنان در مشهد بیماری های همراه و مرتبط با HPV ( زگیل تناسلی ) در زنان را برای شما توضیح خواهیم داد و ارتباط بین آنها را بررسی خواهیم کرد.

شایع ترین انواع ویروس HPV در جهان

در  ابتدای صحبت به شایع ترین انواع HPV در سراسر جهان خواهیم پرداخت.  انواع 16 و 18 شایع ترین انواع HPV اند که هر دو با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند.

با این حال، به نظر میرسد تنوع جغرافیایی در توزیع ژنوتیپ های HPV وجود دارد. به عنوان مثال، در یک مطالعه که در مورد شیوع HPV در 11 کشور که شامل بیش از 15000 زن فعال جنسی با بافت دهانه رحم نرمال بود،

زنان اروپایی مبتلا به عفونت HPV در مقایسه با کشورهای جنوب صحرای آفریقا احتمال بیشتری داشت که به HPV نوع 16 مبتلا شوند.

در مطالعه ای دیگر که روی 1275 زن 12 تا 24 ساله که به مراکز خدمات بهداشتی در اوگاندا مراجعه کرده بودند، شیوع عفونت های HPV و HIV به ترتیب 75 و 9 درصد بود ( در این مقاله به طور مفصل به ارتباط بین ایدز و زگیل تناسلی پرداخته ایم ).

در میان انواع پرخطر، شایع ترین نوع HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی نوع 52 (13 درصد)، 51 (12 درصد)، 18 (11 درصد) و 16 (11 درصد) بوده است .

مطالعه‌ ای که بر روی 2185 زن فعال جنسی در دانشگاه‌های بریتانیا انجام شد، شیوع عفونت پرخطر HPV تقریبا 19 درصد بود .

در میان افراد مبتلا به عفونت HPV پرخطر، HPV نوع 16 تنها شایع ترین نوع شناسایی شده بود، اما بیشتر زنان حداقل به یک نوع غیر 16 و غیر 18 HPV آلوده بودند.

دکتر دیانا حسینی بهترین پزشک زگیل تناسلی زنان در مشهد شایع ترین انواع ویروس پاپیلومای انسانی را برای شما شرح دادند و در ادامه به بیماری های مرتبط با ویروس HPV خواهیم پرداخت .

ارتباط HPV ( زگیل تناسلی ) با سرطان فرج و واژن زنان :

سرطان فرج و واژن زنان در سطح جهانی زیاد شایع نیست . برخلاف سرطان دهانه رحم، همه سرطان های دستگاه تناسلی خارجی با عفونت HPV مرتبط نیستند .

انواع 16 و 18 HPV تقریباً 35 تا 77 درصد از سرطان فرج و واژن زنان با HPV مثبت، 75 تا 80 درصد از ضایعات پیش سرطانی فرج و واژن زنان با HPV مثبت و 60 درصد از سرطان واژن با HPV مثبت و ضایعات پیش سرطانی واژن را ایجاد میکنند .

برخلاف سرطان‌ های با HPV منفی دستگاه تناسلی خارجی، سرطان‌ های فرج مرتبط با HPV در سنین پایین‌تر رخ میدهند .

سرطان های واژن مرتبط با HPV ویژگی های مشابهی دارند، اما به طور کلی، عامل اصلی ایجاد سرطان واژن HPV است .

ارتباط HPV ( زگیل تناسلی ) با عفونت های تناسلی زنان :

طبق مطالعات انجام شده در سال 2023، عفونت HPV آنوژنیتال در زنان جوان فعال از نظر جنسی شایع است، با شیوع تخمینی 20 میلیون عفونت و بروز سالانه 5.5 میلیون عفونت .

معرفی واکسیناسیون HPV با کاهش شیوع و بروز HPV همراه بوده است. دکتر دیانا حسینی بهترین پزشک زگیل تناسلی زنان مشهد شما را در خصوص نحوه و زمان صحیح تزریق واکسن HPV راهنمایی خواهند کرد.

شیوع عفونت HPV تناسلی در ایالات متحده توسط بررسی ملی سلامت و تغذیه (NHANES) ارزیابی شده است. زنان شرکت کننده در این آزمایش برای تست دی ان آ HPV سواب های واژن را ارسال میکنند.

بین سال‌ های 2013 و 2014، شیوع در بین زنان 18 تا 59 ساله 40 درصد برای همه انواع HPV و 20 درصد برای انواع HPV پرخطر بود . در یک بررسی قبلی NHANES در دوران پیش از واکسن که شامل 2603 زن 14 تا 59 ساله بود،

30 درصد شواهد سرولوژیکی عفونت قبلی با یکی از هفت نوع پرخطر HPV موجود در واکسن 9 ظرفیتی داشتند .

تصور میشود که این نسبت میزان واقعی بیماری را کمتر گزارش کرده است، زیرا عفونت طبیعی همیشه منجر به سطوح قابل تشخیص آنتی‌ بادی نمیشود، که علاوه بر این ممکن است با افزایش سن کاهش یابد.

علاوه بر این، اینها فقط تخمین های شیوع نقطه ای هستند. خطر ابتلا به عفونت HPV تناسلی در طول زندگی بسیار بیشتر است.

بروز عفونت HPV نیز در میان زنان جوان فعال از نظر جنسی بلافاصله پس از شروع فعالیت جنسی آنها زیاد است .

یک مطالعه بر روی دانشجویان زن کالج، 29 درصد بروز تجمعی یک ساله عفونت HPV را پس از اولین شریک جنسی مرد گزارش کرد. این میزان پس از سه سال به 50 درصد افزایش یافت .

بسیاری از زنان جوان فعال از نظر جنسی دارای عفونت های متوالی با انواع مختلف سرطان زای HPV هستند. این عفونت ها معمولاً به صورت گذرا شناسایی میشوند، اگرچه اغلب تغییرات سیتولوژیک برگشت پذیر ایجاد میکنند.

ارتباط تفاوت نژادی و ابتلا به زگیل تناسلی

ممکن است تفاوت های نژادی در نوع و میزان ابتلا به HPV در بین زنان تاثیر داشته باشد . این تفاوت ها با یافته های یک مطالعه طولی روی 467 زن نشان داده شد. شیوع کلی عفونت HPV بین زنان سیاه‌ پوست و سفیدپوست مشابه بود، اما زنان سیاه‌ پوست با درصد بیشتری به انواع پرخطر HPV مبتلا شدند.

دو سال پس از شروع ابتلا به نوع پرخطر HPV، همچنان تعداد بیشتری از زنان سیاه پوست به ویروس زگیل تناسلی مبتلا بودند (56 در مقابل 24 درصد از زنان سفید پوست).

این یافته ها ممکن است تا حدی میزان بالاتر بروز سرطان دهانه رحم را در زنان سیاه پوست توضیح دهد.

در سراسر جهان – یک متاآنالیز مطالعاتی شامل بیش از 150000 زن با سیتولوژی طبیعی دهانه رحم نشان داد که شیوع نقطه‌ ای HPV در سراسر جهان تقریباً 10 درصد است .

بالاترین شیوع منطقه ای در آفریقا بود، جایی که 22 درصد از زنان شواهدی از عفونت HPV داشتند.

ارتباط HPV ( زگیل تناسلی ) و سن و سال در زنان :

شیوع عفونت HPV دهانه رحم پس از 25 سالگی به شدت در زنان کاهش مییابد . در برخی از جمعیت ها پس از یائسگی ابتلا به عفونت  HPV اوج میگیرد.

در چین و آفریقا، شیوع HPV در تمام سنین به طور یکنواخت بالا باقی میماند . علت این امر ناشناخته است.

در میان زنان مسن‌ تر، شیوع تشخیص HPV ممکن است به ماندگاری یا فعال شدن مجدد عفونت قبلی مرتبط باشد تا عفونت‌ های جدید. در گروهی متشکل از بیش از 800 زن 35 تا 60 ساله،

خطر قابل انتساب برای تشخیص HPV پرخطر مرتبط با سابقه بیش از پنج شریک جنسی مادام العمر، بیشتر از خطر مرتبط با شریک جنسی جدید در بین زنان بالای 50 سال بود.

در مقابل، در بین زنان 35 تا 49 ساله، خطرات مربوط به طول عمر و شرکای جنسی اخیر یکسان بود (28 درصد).

اینکه این نشان‌ دهنده فعال‌ سازی مجدد عفونت در زنان مسن‌ تر است، تنها یک تفسیر از داده‌ ها است، اما سؤالات مهمی در مورد علت و اهمیت فعال‌ سازی مجدد HPV ایجاد میکند .

در زنان مبتلا به HIV فعال سازی مجدد ویروس زگیل تناسلی به عنوان منبع اصلی عفونت HPV جدید شناسایی شده است. در یک مطالعه آینده نگر بر روی 1848 زن مبتلا به HIV (مطالعه بین سازمانی زنان HIV)،

ارتباط HPV ( زگیل تناسلی ) با عفونت مقعدی :

مطالعات عفونت HPV مقعدی در زنان نشان میدهد که بسیار شایعتر از آن چیزی است که در ابتدا تصور میشد . در مطالعات زنان با شرایط پرخطر، از جمله زنان مبتلا به HIV و زنان با سابقه کار جنسی تجاری یا مصرف مواد مخدر تزریقی،

عفونت HPV مقعدی شایع‌ تر از عفونت HPV دهانه رحم است . در مطالعات زنان با شرایط کم خطر، شیوع و بروز عفونت HPV مقعدی مشابه عفونت HPV دهانه رحم است، و مطالعات علمی نشان داده اند که ابتلا به عفونت HPV دهانه رحم،

احتمالا باعث این میشود که در آینده به عفونت HPV ناحیه مقعد مبتلا شوید . با مراجعه به دکتر دیانا حسینی بهترین پزشک زگیل تناسلی زنان مشهد و انجام بررسی دقیق ابتلا به زگیل تناسلی مقعدی اطمینان حاصل کنید.

در یک بررسی سیستماتیک شامل بیش از 13000 زن با نمونه‌ های جفت گردن رحم و مقعد، رابطه قوی بین عفونت HPV دهانه رحم و عفونت HPV مقعدی وجود داشت .

زنان با سابقه ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی یا سرطانی با درجه بالا در دهانه رحم نیز در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV مقعدی و بیماری های مرتبط با HPV هستند .

با وجود این که عفونت ویروس زگیل تناسلی ناحیه مقعد در بین زنان شایع است اما این عفونت ها اغلب گذرا هستند .

در مطالعه‌ ای بر روی 431 زن فعال جنسی، که نیمی از آنها عفونت های HPV مقعدی داشتند، بیش از 58 درصد در طی 15 ماه پیگیری و درمان باعث منفی شدن تست دی ان آ HPV در آنها شد .

این مشاهدات ممکن است به توضیح اینکه چرا بروز سرطان مقعد بسیار کمتر از سرطان دهانه رحم است کمک کند .

تاثیر زگیل تناسلی بر عوامل خطر عفونت :

از دکتر دیانا حسینی بهترین پزشک زگیل تناسلی زنان مشهد درباره عوامل ایجاد خطر زگیل تناسلی سوال پرسیدیم . عفونت های HPV تناسلی و دهانه رحم عمدتاً از طریق تماس تناسلی- تناسلی یا مقعدی- تناسلی منتقل میشوند .

ثابت ترین عامل پیش بینی کننده عفونت HPV تناسلی، فعالیت جنسی بوده است . بیشتر مطالعات در زنان جوان انجام شده که در آنها یافته های زیر ذکر شده است:

  • خطر ابتلا به عفونت HPV گردن رحم در زنان به طور مستقیم با تعداد شرکای جنسی مرد و با تعداد شرکای جنسی زن در شریک جنسی مرد مرتبط است.
  • مانند سایر عفونت های مقاربتی، رابطه جنسی با یک شریک جدید یک عامل خطر قوی تر از رابطه جنسی با یک شریک طولانی مدت است .

به عنوان مثال، در یک مطالعه کوهورت آینده نگر بر روی زنان جوان در سانفرانسیسکو، خطر نسبی 1 به 10 برای هر شریک جدید در ماه بود .

  • هر دو مقاربت واژینال و مقعدی از عوامل خطر اصلی عفونت HPV هستند .
  • اگرچه دخول کامل برای انتقال بیماری لازم نیست ، اما شیوع عفونت HPV در بین دختران باکره بسیار کمتر است (4 در مقابل 22 درصد در زنان فعال جنسی در گزارشی از سوئد) .
  • مطالعه ای بر روی دختران نوجوانی که سابقه فعالیت جنسی نداشتند انجام شد. که عفونت HPV تناسلی در 8 درصد آنها مشاهده شد. دلیل این اتفاق ممکن است فعالیت جنسی گزارش نشده باشد.

ارتباط رابطه جنسی مقعدی و انتشار زگیل تناسلی :

رابطه جنسی مقعدی احتمالاً از مهمترین دلایل انتشار HPV به داخل کانال مقعدی است. ممکن است انواع دیگر تماس مانند انتشار از طریق انگشتان یا وسایل جنسی، یا از سایر اندام های تناسلی آلوده به HPV در انتقال نقش داشته باشد.

در یک مطالعه در استرالیا، عفونت HPV مقعدی با پاک کردن پس از توالت از جلو به عقب مرتبط بود، که نشان می‌دهد که گسترش مستقیم HPV از یک ناحیه تناسلی به ناحیه تناسلی دیگر از طریق پاک کردن می‌تواند علت برخی موارد عفونت HPV مقعدی باشد که با مقاربت مقعدی مرتبط نیست .

علاوه بر این، در میان زوج‌های دگرجنس‌گرای، انتقال زن به مرد ممکن است با درصد بالاتری نسبت به انتقال مرد به زن رخ دهد .

در چندین مطالعه بر روی زنان، وجود آنتی بادی‌های ضد HPV مشاهده شد. که نشان‌دهنده عفونت قبلی است، با کاهش خطر عفونت بعدی با HPV از همان نوع، به‌ویژه برای نوع 16 مرتبط بوده است. که نشان‌دهنده پتانسیل ایمنی محافظ بدنبال عفونت طبیعی است . (شبیه کاری که واکسن ها میکنند)

با این حال، میزان و مدت چنین محافظتی ناشناخته است، و بسیاری از زنان به دنبال عفونت، آنتی بادی ایجاد نمی کنند .

ارتباط استفاده صحیح و مداوم از کاندوم بر زگیل تناسلی

استفاده صحیح و مداوم از کاندوم خطر عفونت HPV را کاهش می دهد . با این حال، کاندوم به طور کامل از انتقال HPV جلوگیری نمی کند زیرا ویروس از طریق تماس پوست به پوست پخش می شود.

استفاده از دستگاه داخل رحمی با خطر کمتر سرطان دهانه رحم همراه بوده است. به نظر نمی رسد که نقشی در بیماری یا پاکسازی عفونت HPV تناسلی داشته باشد .

(برای مطالعه بیشتر : تاثیر کاندوم بر انتقال زگیل تناسلی )

ارتباط HPV ( زگیل تناسلی ) با سرطان دهانه رحم :

در سرتاسر جهان، سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در بین زنان است. به طور میانگین 530000 مورد سرطان مهاجم دهانه رحم و 260000 مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در سال اتفاق میافتد. .

شواهدی که HPV را به سرطان دهانه رحم مرتبط میکند، گسترده است. تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم ب عفونت HPV در ارتباط هستند. به طوری که ویروس پاپیلومای انسانی نوع 16 تقریباً 50 درصد موارد و نوع 18 عامل 20 درصد از سرطانهای دهانه رحم بوده است.

تقریبا انواع ویروس پاپیلومای انسانی 31، 33، 45، 52 و 58 باعث ایجاد 19 درصد از سرطان های دهانه رحم میشوند . برای مطالعه بیشتر به مقاله ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان دهانه رحم مراجعه کنید )

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز: 4.8 / 5. شمارش آرا: 25

No votes so far! Be the first to rate this post.

61 / 100
برچسب:
نوشته های مرتبط
3 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید